A nagy koronarablás szeptemberben
A Marianum gimnazista színjátszóival zajos sikereket aratva zártuk az előző tanévet. (Aki esetleg nem hallott volna A nagy koronarablásról, ezen az oldalon minden részletet és sajtóvisszhangot megtalál.) Szeptember elején a diákok visszafoglalják az Öregvárat, és néhány alkalommal újra előadják a produkciót. Mivel egyszerre csupán 50 nézőt tud fogadni az előadás, a részvétel regisztrációhoz kötött.
A regisztrációs linkek ebben a gyűjteményben érhetők el. A regisztrációs oldalak 2023. augusztus 20-án, este 20:00-kor válnak aktívvá.
Aki nem szeretne lemaradni, már most élesítse digitális naptárát vagy legalább fogasson oda egy cédulát a hűtője oldalára egy nyaralós mágnessel!
Gyakorlati tudnivalók
Az előadást a komáromi erőd Öregvárában játsszuk. Kb. két és fél órán át tart. Egy szünettel. A nézők az erőd tereiben sétálva tekintik meg. Ezeknek a körülményeknek van néhány következménye:
- Az előadást mindenki saját felelősségére tekinti meg. Nincs odabent különösebb veszélyforrás, nem horrorházba invitáljuk a kedves nézőt; már több alkalommal játszottuk, folyamatos a tárlatvezetés is, a döntő többség eddig túlélte az erődlátogatást. Viszont természetesen előfordulhat baleset (leginkább a göröngyösebb talaj vagy váratlan vakolatpotyogás miatt). Ezért kérjük, hogy ne kóboroljanak el a csoporttól, ill. ha bármi váratlan történik, tegyék szóvá.
- Alkalmanként legfeljebb 50 nézőt tudunk fogadni. Csak azokat a nézőket tudjuk beengedni az erőd területére, akik a bejáratnál felmutatják regisztrációjukat (nyomtatott vagy elektronikus formában).
- Bejárat a Villanytelep út nagy kapuján keresztül (Pontos helykoordináták itt.) Az autóval érkezőknek LESZ LEHETŐSÉGÜK az erőd területén, zárt kapu mögött parkolni.
- Kezdés előtt bezárjuk a kaput. A későn érkezőket nem áll módunkban beengedni. A bejárat a Klapka tértől mérve is legalább 10-15 percnyi séta. Érdemes tehát időben elindulni.
- Idősebbeknek és — bármilyen indok miatt — nehezen mozgóknak szívesen segítünk. Összehajtható, hordozható székeket tudunk kölcsönözni. Két helyen fordul elő kisebb lépcsőzés. Ezeket ki tudjuk kerülni azokkal, akik kérik. Ilyen jellegű igényeiket szintén a belépéskor jelezzék.
- A koraőszi időpont ellenére a réteges ruházat indokolt. Egyáltalán nem túlzás a zárt cipő, zokni, hosszú nadrág és egy szvetter vagy pulcsi a nyári póló fölé.
- Nem valószínű, csak elképzelhető, hogy a klausztrofóbiával küzdők kényelmetlen helyzetbe kerülhetnek egy-két ponton. Bár társulatunkban is van ilyen színjátszó, egyszer sem lett rosszul. A jelenetek döntő többsége szellős, nagy terekben játszódik. Két-három terem esetében sejtjük, hogy szorongást okozhat. Bár ezek is legalább akkorák, mint egy átlagos osztályterem, és csak egyetlen teremben lesz zárt ajtó.
- Az előadásban van néhány szabadtéri jelenet. "Kicsit" rossz idő esetén apró módosításokkal elő tudjuk adni a darabot. "Nagyon" rossz idő esetén új dátumot igyekszünk keresni. (Egyébként pedig bízzunk az indián nyárban. "Nem fog esni.")
- A helyszínen mobil WC kabinokat biztosítottunk.
Bízunk benne, hogy a felsorolt nehézségekért az izgalmas helyszín — és kicsit talán a munkánk is — mindenkit kárpótol majd.
Egy kis kedvcsináló
“Mondjuk, még vizák úszkáltak a Dunában. Hatalmas, 5-6 méteres, gyönyörű példányok. És a hold ott ragyogott Komárom felett. És tél volt és hó volt, és a hold ott ragyogott minden hópihekristályban. És a várban valamit terveltek.“
Ilyen szavakkal vezeti fel Csuda a történetet. A történetet, amelyet nagy vonalakban ismer a történelemtudomány — leginkább Kottanner Ilona emlékirata alapján —, de a részleteket tekintve balladisztikus a homály. Ahonnan pedig hiányoznak a tények, teret kap a fantázia és/vagy a konspiráció. Ez egyrészt történelemhamisítás (töhörtéhénelemhamisihítáhás! — bődül fel a tömeg), másrészt viszont meseszövés. Erről a “másrészt viszont”-ról igyekszik szólni az előadás...
Ezen felül, ahogy már feljebb említettük, minden részlet itt.
(A címlapkép Nagy Viktória diákunk, a társulat oszlopos tagjának munkája.)