Vissza a természethez
Erasmus+ pályázati tájékoztató a „Vissza a természethez – határokon átnyúló környezettudatos nevelés innovatív módon” című projektről.
Iskolánk eredményesen pályázott az ERASMUS+ pályázaton, melynek megvalósításában az alábbi szervezetek vesznek részt:
- Magyar Műhely ÁMK – Mezőörs, Magyarország (gesztor pályázó)
- MARIANUM Egyházi Iskolaközpont
- Marton Ferenc Általános Iskola – Csíkpálfalva, Románia
A projekt leírása:
A 21. század súlyosbodó környezeti problémái, a már napjainkban is tapasztalható globális klímaváltozás miatt megmutatkozó szélsőséges időjárási jelenségek mind-mind arra mutatnak rá, hogy gyökeres változásokra van szükség és ennek egy módja van, amelynek az ifjúsági nevelésben kell megjelenni: a nevelés, amely a most felnövekvő fiatalok gondolkodását a természet közelségére és tiszteletére hívja fel.
Ehhez azonban szükséges, hogy a gyermekek ne csak könyvekből halljanak ezekről a problémákról hanem tapasztalati úton kerüljenek közelebb a természethez, a növényekhez, az élő Földhöz, igazi úgymond kétkezi élményük legyen, és ez a tudás, ami eleink számára természetes volt, épüljön be az ő gondolkodásukba, mindennapjaikba.
Az együttműködő partnerek célul tűzik ki, hogy a jelenlegi tevékenységükbe ágyazva a környezettudatos gondolkodást és nevelést a mai kor kihívásaihoz illesztve oktatási tematikájukba beillesztik, a program által megfogalmazott innovatív és a környezetünkről felelősséggel gondolkodó és annak megóvásáért aktívan tevő ifjúság nevelését. Különös tekintettel a gyógynövények felhasználására, hogy a projektben érintett diákok és aztán a szellemi terméket használó fiatalok köre mindezt már a mindennapjaik részének ismerjék és ennek megfelelően alakítsák esetlegesen egészségtudatos gondolkodásukat.
Az országok közötti együttműködés más kulturális alapokon még hatékonyabban szolgálhatják ezt a célkitűzést. Az résztvevő országok földrajzi elhelyezkedése és az országok közötti közelségből következően egyben viszont a program rávilágíthat a Duna régióban élők felelősségére, hogy csak közös célokkal és programokkal tehetünk az élhető környezetért és a tudatosan, hasonlóan gondolkodó ifjúság neveléséért.
A természetgyógyászat, fitoterápia olyan ősi tudás, amelynek kincseit tovább kell örökíteni, hiszen ha nem vigyázunk rá, a ma felnövekvő generáció számára ez a gazdag ismeret távolivá, teljesen elfeledetté válhat, holott a körülöttünk lévő természet, növények megóvása és ismerete, és kincseinek jó értelemben vett kiaknázása alapfontosságú lenne saját egészségünk megőrzése érdekében is.
Úgy gondoljuk, ezen projekt mindezen célok elérésében innovatív módon, mai eszközökkel szolgálhat és a természetes gyógyászat szerepéről, ahogyan a fiatalok gondolkodnak erről tágabb körben is eredményes lehet.
A projekt megvalósításának időszaka: 2016. szeptember 1. – 2019 augusztus 30.
A projekt megvalósítása során az alábbi eredményeket kívánjuk elérni:
- 3 db partner találkozó gyerekek részvételével
- tanulmányi versenyek (bővebb információ itt)
- gyógynövény kertek kialakítása
- szakköri tematika
- interaktív társasjáték
- eszközbeszerzések
A projekt blogoldala: https://mmamkerasmus.blog.hu/
A projekt facebook oldala: https://www.facebook.com/Erasmus-Mez%C5%91%C3%B6rs%C3%B6n-azaz-vissza-a-term%C3%A9szetbe-113520482619723/notifications/?section=notifications&subsection=likes